ProfilyVáclav Morávek: Smrt pobožného střelce

 

 
Když souprava tramvaje zastavila na stanici Prašný most, muž, takový nevýrazný blonďák menší postavy s modrýma očima, oblečen v nevzhledný šedivý kabát, zvaný vlček,  vystoupil a ona také. Rázně přešel refýž i silnici, až na chodník. Připadalo jí, že směřuje k úzké pěšině, která vedla do zahradnictví Buzek.
 
Ale muž prudce zahnul doleva, směrem k střešovické vozovně. V týž okamžik odhodil koženou aktovku. Snad ji chtěl zahodit za nízké křovíčko, avšak aktovka se zachytila a spadla na chodník. Paní Pichrtová se za ním rozběhla a chtěla zavolat, avšak muž chůzi náhle zrychlil. Bylo vidět, jak se z protější strany Belcrediho ulice ( dnes Milady Horákové ) nad křižovatkou Prašný most od zaparkovaného černého osobního automobilu přibližovaly dvě postavy. 
 
Muž - právě přecházel ulici u Prašného mostu – z rychlé chůze přešel do běhu, jakoby postavám v ústrety. Když přeběhl ulici a blížil se k topolovému stromořadí, vytáhl z pravé kapsy kabátu pistoli a začal rychle střílet. Postavy střelbu opětovaly a muže několikrát zasáhly. 
 
Muž padl k zemi na pravý bok – jakoby z chodníku na trávník – udělal letmý pohyb rukou, snad namířil na svůj obličej nebo na přibíhající postavy. Pak se ozvala další rána a muž klesl. Jeden z gestapáků, kteří k němu doběhli, mu vzal pistoli a zbytek zásobníku mu vystřílel do hlavy. Vše trvalo jen několik vteřin. 
 
Tak podle výpovědi paní Elišky Pichrtové, která byla přímou svědkyní přestřelky u Prašného mostu zemřel, kolem sedmé hodiny odpolední dne 21.3.1942, poslední ze Tří králů, Václav Morávek. 
 
Jeho druhové, Josef Mašín a Josef Balabán, kteří společně s ní tvořili známou odbojovou skupinu zvanou Tři králové, byli již dávno v rukou gestapa. To samozřejmě slavilo úspěch. Tři králové byli její největší noční můrou, která se pravidelně zhmotňovala když vybouchl nějaký ten vlak, kterému „kdosi“ hodil do tendru bombu, když v Lipsku, Mnichově a Berlíně, tedy na území Třetí říše Tři králové zanechali rovněž nejedno „bpmbastické překvapení“ (při jednom z nich málem vyletěl do vzduchu i sám Himmler), nebo když hořely továrny, tak potřebné pro válečné úsilí.
 
Efektivita a účelnost prvorepublikových vojáků, kteří se nehodlali smířit s demobilizací a rozhodli se v ilegalitě bojovat proti okupantům gradovala i v klasické zpravodajské činnosti, kdy se jim dařilo získávat tajné zprávy, ať již od českých gestapáků, tak i od předsedy protektorátní vlády Aloise Eliáše a dokonce i od jednoho z nejdůležitějších předválečných agentů Paula Thümmela, známého jako A-54. A právě toto spojenectví s A-54 nakonec smutně završilo Morávkův osud.
 
Začátek roku Morávka totiž zastihl v krizi. Pronásledovaný, bez peněz a bez větší možnosti volného pohybu sice ještě navázal kontakt s paraskupinou Silver A, ale Němcům se podařilo odhalit jeho kontakt agenta, pracujícího v utajení v německém abwehru, Paula Thümmela. Schůzka s ním, plánovaná na 21. března 1942 (která mu měla pomoci k útěku, neboť již bylo jasné, že kolem agenta A-54 se již stahuje smyčka gestapa) se tak stala pastí, do které se měl muž, jehož heslem bylo „Věřím jen bohu a svým pistolím“ chytit.
 
Morávek se však na schůzku, která byla naplánována po jeho schůzce s parašutisty (kteří později prosluli svým atentátem na Heydricha) na Staroměstském náměstí, nevydal sám. Předvoj mu dělal jeho pobočník, rotmistr Václav Řehák, který před schůzkou kontroluje tajné konspirační znamení u Thummelova bytu. Nikdo nemohl tušit, že Thummel byl již hodinu před schůzkou na Staromáku gestapem zatčen. Žádné nenachází a cestou k Prašnému mostu se mu zdá, že je sledován. Snaží se ještě Morávka tajným znamením varovat, že něco není v pořádku, ale vzápětí je zatčen gestapem tak rychle, že ani nestačí tasit zbraň. V tu chvíli se Morávek rozhodl jednat. Přebíhá ulici a začíná střílet. Past je však připravena dokonale. 
 
Václav Morávek dostane první dva zásahy zleva v místě kousek nad dnes umístěným, pomníkem, připomínajícím jeho smrt. Morávek cítí bolest, ale nehodlá padnout do rukou gestapa živý. Zraněný se ještě pokouší uniknout mezi topoly, které by mu poskytly krytí. Mezi třetím a čtvrtým topolem odspodu dostane třetí zásah do hýždí, po kterém upadne a v okamžiku, kdy se ještě v pokleku snaží přibíhající gestapáky zasáhnout, ukončí jeho život čtvrtá střela zasahující zleva odspodu aortu. K Morávkovi ještě narychlo dobíhají šéf pražského gestapa Fleischer s Kowalczykem a jeden z nich mu vstřelí dvě kulky do hlavy. Pro jistotu, že Morávek nepřežije a nebude mluvit. .Fleischer se totiž s Thümmelem přátelil ještě z dob před okupací Československa  a případné Morávkovo svědectví o stycích s nyní již odhaleným zrádcem Paulem Thümmelem by mu mohlo uškodit.
 
Po provedené pitvě bylo tělo štábního kapitána Morávka, kterému přátelé pro jeho přesnou mušku často přezdívali „Pobožný střelec“, zřejmě už pod jiným jménem zpopelněno a popel byl s velikou pravděpodobností rozptýlen na ďáblickém hřbitově, kam Gestapo odváželo ostatky i svých ostatních obětí. 
 
A jak celý incident viděli němci? Podle hlášení, které zaslal zastupující protektor Reinhard Heydrich Hitlerovu náměstku Martinu Bormanovi takto:
 
„Velitelé SS z německé bezpečnostní policie dne 21.března 1942 přešetřili dosud známé tajné úkryty a mrtvé schránky bývalého št. kpt. Morávka, vedoucího britsko-české špionážní a sabotážní skupiny ilegální organizace českého odbojového hnutí, protože se nepodařilo dostat k Morávkovi pomocí prostředníka. (Thümmela? – pozn.autora).
 
Výslechem několika zatčených v těchto úkrytech bylo zjištěno, že 21. března 1942 kolem devatenácté hodiny přijde Morávkův důvěrník do jednoho z parků na okraji Prahy. Několik úředníků obsadilo tento park krátce před 19. hodinou, aby dopadli Morávkova důvěrníka a tak se dostali na stopu Morávkovi. Důvěrník byl zatčen asi v 19. hod. po překonání prudkého odporu, přičemž mu bylo znemožněno použít odjištěné pistole a zabráněno v pokusu o útěk. Při výslechu zatčeného bylo zjištěno, že měl sjednat schůzku s dalším agentem na 22. hod. téhož dne, neboť Morávek se sám v 19.hod. nemohl dostavit.
 
Asi v 19, 15, když zatčeného již odváděli, objevil se z jedné postranní cesty nečekaně Morávek, spatřil svého zatčeného důvěrníka a zahájil střelbu, která byla opětována…Jakmile byl Morávek obklíčen a neměl už naději na únik, zastřelil se – a to dříve než mohli moji úředníci k němu přiskočit.“
 
Morávkova smrt předznamenala konec slavné etapy nekomunistického protifašistického odboje, jehož poslední okamžiky ukončily salvy popravčích čet koncem června 1942 na střelnici v Kobylisích. Mezi popravenými byl i Josef Mašín (Josef Balabán byl popraven už za prvního stanného práva v říjnu 1941).
 
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]