ProfilyM.A.S.H.??? Ne Korejská válka nebyla sranda!

 
Hawkey, Radar, Kuní ksicht Frank a samozčejmě kozatá šťabajzna O´Houlihanová. Jo byla s nimi ukrutná sranda. Ve své legendární seriálové podobě se objevili v roce 1972, aby bavili diváky svými eskapádami v polní nemocnici, uprostřed Korejské války z padesátých let. A dařilo se. Seriál M.A.S.H. se stal legendou.Zábavnou legendou. Sama Korejská válka už tak moc zábavná nebyla.
 
Začínají padesátá léta, druhá světová válka je pět let minulostí a ta nová, Studená, odehrávající se na sktrytých konspiračních bojištích nabývá na intenzitě. Tahanice o Berlín byla jen začátek, nyní se schyluje k daleko otevřenějšímu střetu. Ke skutečné válce. Na první pohled mezi severní a jižní Koreou. Ve skutečnosti zde proti sobě vyrazil Východ se Západem. Jako jinde i zde totiž rozhodl konec druhé světové války.
 
 
Ještě před jejím koncem, v roce 1945 byl totiž Korejský poloostrov kolonií Japonského císařství. Jenže Japonci prohráli válku, jako bonus dostali dvě atomovky a potupnou povinnost být okleštěni v zájmu vítězných mocností. A ty dvě nejzásadnější pak poloostrov rozpůlili 38. Rovnoběžkou vejpůl. Jedna půlka připadla sféře sovětského vlivu, který zde vybudoval komunistický stát, druhá se zase stala prozápadní ve formě Korejské republiky. A jelikož po druhé světové přišla Studená válka, Korea se rychle stala jedním z epicenter jejího zájmu. Jak ukázal Berlín, dva kohouti na jednom smetišti, se moc nesnesou.  Sever se tak tedy podpořen SSST a Čínou, rozhodl osvobodit jih od kapitalistického úpadku, a vytáhl do boje. 
 
 
25. června 1950 po čtvrté hodině ranní se ozvala mohutná kanonáda dělostřelecé přípravy a severokorejská armáda pod velením Choi Yung – kuna překročila hranici v podobě 38. rovnoběžky a nekompromisně postupovala směrem se na jih. Nevyprovokovaný útok zastihl Jižní Koreu zcela nepřipravenou a znamenal pravou katastrofu. Stejně tak znamenal zděšení v Západním světě. Reakce USA byla téměř okamžitá. Strašák komunistické expanze byl všudypřítomný a tak s prohlášením, že Jižní Korea nesmí být a taky nebude ponechána komunistům na pospas, vytáhly Spojené státy do další války. A OSN z obav, že by se z tohoto konfliktu mohl vyklubat zárodek třetí světové války, do toho šla s nimi. 
 
 
Mezitím severní Korejci nezadržitelně postupovali vpřed. Armáda se držela osvědčeného scénáře sovětské Rudé armády a nezdálo se, že by jí dokázalo něco zastavit. O dva dny, po překročení hranice již komunisti stáli na předměstí Soulu a jihokorejská vláda se urychleně evakuovala hlouběji na jih. A prvního července se na poloostrově začali objevovat první američtí vojáci. USA to s hrází proti komunistům myslely smrtelně vážně a poučeni Pearl Harborem jednaly opravdu rychle. Začínalo být zřejmé, že severokorejský plán obsadit a sjednotit celý ostrov do 15. Srpna, kdy se slavilo jeho osvobození od japonské nadvlády, nemusí vyjít. Do bitevní zóny totiž směřovaly další a další posily USA a OSN. Včetně vojenské techniky. Z invaze se stala regulérní válka.
 
 
10. srpna byla invaze ze severu definitivně zastavena a karta se začala obracet. I přes fanatický odpor severokorejců bojujících do posledního muže a totálního zničení svých jednotek, Jižní Korea posílená o západní armády začala agresory vytlačovat ze svého území a koncem září byl Soul opět v jižních rukou. 1. října pak překročili vojáci Jihu hranici na 38. Rovnoběžce. A samozřejmě se nehodlali zastavit. Požadavek OSN o kapitulaci severu  Kim Ir-sen radikálně odmítl a tak se konflikt rozhořel na severní straně poloostrova, směrem k čínské hranici. A to se začalo nelíbit komunistické Číně. Světovému mínění se zase nelíbilo, že jižní paramilitární jednotky začali masově vyvražďovat prokomunisticky smýšlející občany. Nejeden masakr zažili i komunističtí političtí vězni.  Válka v Koreji se začala stávat dostatečně špinavou.
 
 
Což se samozřejmě týkalo obou stran. Sever se s zajatci rovněž nemazlil. Jejich mučení bylo na denním pořádku a prosakovali i zvěsti o československé vojenské nemocnici, kde byli na zajatcích prováděny pokusy. Neradostný osud potkal samozřejmě i domnělé kontrarevolucionáře, během severního tažení jihem. Obě strany si s masakrováním civilů příliš hlavu nedělali. Přišlo jim to normální. O válečných zajatcích nemluvě. Mnoho z nich bylo na obou stranách zmasakrováno a nejeden i brutálně mučen. Jeden příklad za všechny. 10. Září 1950, v noci, popravili Severokorejci odhadem 1500 zajatců. Palba trvala 45 minut. V Čchongdžu bylo postříleno asi 600 - 2000 jihokorejských civilistů. Oběti byly popraveny z velké části palbou ze samopalů, popravením kulkou do týla, ovšem nechybělo ubodání, rozpolcení hlavy tupým nástrojem či zapálením.  A přituhlo ještě více ve chvíli, kdy se do konfliktu nakonec  nepřímo vložila komunistická Čína. 
 
 
Koncem října totiž vyrazilo do boje přibližně 500 000 „dobrovolníků“ Čínské lidové osvobozenecké armády od jejichž aktivit se vláda oficiálně distancovala, nicméně poměr sil se začal opět přesouvat na stranu severu. V „dobrovolné“ armádě bojovaly i ruské jednotky a navíc přicházela zima. Američani narazili na ledovou zeď a začali si „lámat zuby.“  28. listopadu vydal velitel amerických sil generál MacArthur rozkaz k ústupu. A ustupovalo se opět až 38. Rovnoběžce. Silvestr roku 1950 nebyl pro západní vojska a korejský jih moc veselý.
 
 
S Novým rokem 1951 se krize ještě víc prohloubila. Sever posílený Čínou plánoval dobýt celý poloostrov, jak bylo původně v plánu. Mc Arthur na ně chtěl nechat hodit atomovku, což vyvolalo zděšení. Konflikt by tak rychle přerostl v jadernou válku. 4. ledna byl Soul opět dobyt. Ovšem, opět ne na dlouho. Americký generál Ridgway zřídil silnou linii vojsk od pobřeží  pobřeží a nápor severu zastavil. Soul byl osvobozen 15. března a sevet zahnán na 38. rovnoběžku o týden později. Vojáci chytili druhý dech. No aby ne, když se jim na frontu přijela předvést třeba božská Marilyn Monroe. Za příslib sexu s ní, by byl mnohý z vojáků odhodlán pozabíjet všechny komunisty na světě.
 
Mc Arthur nyní plánoval pokračovat v původním plánu. Zdecimovat celý poloostrov a následovně se pustit do Číňanů. Tehdejší prezident Truman nesouhlasi a vysloužil si za to od svého generála kritiku spojenou s nejednou nadávkou. McArthur byl tedy odvolán a jeho místo zaujal Ridgway, který se v boji více než osvědčil. Jeho vojska zadrřela další pokus o čínskou ofenzívu a situace se pomalu začínala stabilizovat do klasické zákopové války bez větších zvratů. A ta se táhla necelé dva roky, během kterých přišla konečně ke slovu diplomacie, značně brzděná Studenou válkou.
 
 
Dohodu o příměří se totiž podařilo oběma stranám podepsat až 27. července 1953. Za tu dobu se muselo stát hodně věcí. Třeba zemřít Stalin. Prezident Truman byl rovněž nahrazen Dwight Eisenhowerem a pár kilometrů severně od 38. Rovnoběžky byla stanovena demarkační linie definitivně rozdělující korejský sever a jih. Jo, to je tam, kde se poflakoval James Bond ve dvacáté bondovce, Dnes neumírej. Válka tím skončila. Ne však definitivně. Oficiálně stvrzený mír obě strany nikdy nepodepsaly a tak mezi nimi panuje pouze příměří, teré již bylo severem ostatně vypovězeno během krize  z 8. března 2013, kdy Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu sankce kvůli jejímu třetímu jadernému testu.
 
Jak se zdá „sranda“ v Koreji jen tak rychle neskončí. A svět se během ní určitě nebude bavit, jako se bavil u světoznámého komediálního seriálu M.A.S.H.
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]