Elektromobilita je na vzestupu a má co nabídnout

Věda a technika postupují nezadržitelným tempem kupředu. O tom není žádných pochyb. Neustále se vyvíjí nové a modernější technologie. Dokazuje to elektromobilita. V posledních letech tento trend zažívá pozvolný nárůst. A je možné, že v blízké budoucnosti elektromotory nahradí zážehové a vznětové motory.

Možnost elektrických dopravních prostředků

Když se zamyslíte nad tím, jakou podobu by mohla mít elektromobilita, určitě Vás napadne spousta variant. Tou hlavní jsou samozřejmě elektromobily se svým největším rozmachem. Kromě nich ovšem vznikají i ostatní dopravní prostředky využívající elektrický pohon ke svému pohybu. Jmenovat lze stoprocentně elektrická letadla, lodě, autobusy, nákladní automobily a jiné.

Elektromobilita – Co všechno byste měli vědět

Je pravdou, že elektromobilita do značné míry souvisí také s hybridními pohony, kde elektrická energie hraje podstatnou roli. To vše přispívá k rozmachu elektromobility jako celku. Jednou možná bude nedílnou součástí novodobé dopravní infrastruktury. S tímto tématem pochopitelně souvisí i řada ostatních zajímavých věcí, které si můžete přečíst v níže prezentovaných otázkách a odpovědích.

Co je to závislá a nezávislá trakce?

Nezávislá trakce se týká dopravního prostředku napojeného na síť pouze při nabíjení akumulátoru. Závislá trakce vyžaduje napájení průběžné, což dokazují například tramvaje a trolejbusy.

Jaké jsou hlavní důvody pro elektromobilitu?

Největší přínos by měl být z pohledu ekologie. Cílem je snížit produkci emisí ze zážehových a vznětových motorů. Vše směřujete k minimalizaci uhlíkové stopy.

Jaké jsou nevýhody elektromobility?

Z pohledu elektromobilů je největším negativem vyšší pořizovací cena takových vozů. Dále je to stále menší dojezd na plné nabití a také omezenější výskyt nabíjecích stanic v České republice.

Jak jsou na tom elektromobily v Česku?

Například v roce 2020 bylo zaregistrováno přes 3 200 nových elektromobilů. Celkový podíl na trhu s vozy se v daném roce pohyboval kolem 2,5 %.

Kolik je v ČR elektro stanic?

Pokud opět přihlédneme k roku 2020, bylo to 131 MPO veřejných stanic. Těch celkových bylo přes 470.