Končí platnost 5000 bankovek? Finance v akci!

Platnost 5000 Bankovek

Konec platnosti pětitisícovek

Pětitisícovky s motivem Tomáše Garrigue Masaryka a svatovítskou katedrálou už z oběhu pomalu mizí, ale nemusíte se bát, že byste o své úspory přišli. I když jejich platnost oficiálně skončila, Česká národní banka je stále vyměňuje za nové bankovky bez časového omezení. To znamená, že pokud máte doma schovanou pětitisícovku, můžete ji kdykoli zanést do banky a vyměnit ji za platnou bankovku. Banky pak tyto bankovky odevzdají České národní bance, která je stáhne z oběhu a zlikviduje. Pětitisícovky se tak postupně stahují z oběhu a nahrazují je modernější bankovky s vyšší ochranou proti padělání.

Kdy přestanou platit

Bankovky v hodnotě 5000 Kč s motivem T. G. Masaryka a vydané do 31. srpna 2007, přestaly být zákonným platidlem 1. dubna 2011. Od té doby je nelze použít k běžnému placení. Pokud jste náhodou takovou bankovku našli ve staré knize nebo šuplíku, nezoufejte. Stále ji můžete vyměnit za platné bankovky v ČNB. A to bez časového omezení.

Bankovky 5000 Kč vydané po 1. září 2007 s motivem T. G. Masaryka a novými ochrannými prvky jsou platné a můžete je bez problémů používat k platbám. Informace o platnosti bankovek a mincí najdete na webových stránkách České národní banky nebo přímo na pobočkách.

Výměna starých bankovek

Bankovky v hodnotě 5000 Kč vydané od roku 1993 do roku 1999 již pozbyly platnosti. To znamená, že je nelze použít k běžnému placení. Pokud doma nějaké takové bankovky objevíte, nezoufejte, stále je možné je vyměnit za platné bankovky. Stačí se obrátit na jakoukoli banku, která poskytuje služby pro veřejnost, nebo na pobočku České národní banky. Při výměně je nutné předložit doklad totožnosti. Výměna je bezplatná a není časově omezena.

Platnost pětitisícové bankovky je důležitá informace pro každého, kdo s touto nominální hodnotou manipuluje.

Eliška Krásnohorská

Kam se obrátit

Pokud máte pochybnosti o platnosti pětitisícové bankovky, obraťte se na odborníky. Česká národní banka poskytuje komplexní informace o platnosti všech českých bankovek a mincí. Na jejich webových stránkách najdete detailní popisy jednotlivých bankovek včetně obrázků a bezpečnostních prvků. V případě nejasností se můžete obrátit i na jejich informační linku. Další možností je kontaktovat vaši banku, kde vám poradí s ověřením platnosti bankovky a případnou výměnou. Pamatujte, že používání neplatných bankovek je trestné.

Platnost bankovek 5000 Kč
Vydání bankovky Platnost
Vzor 1993-1999 (s portrétem T.G. Masaryka a motivem katedrály sv. Víta) Platná

lhůty pro výměnu

Bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč vydané do 31. března 2007 (vzor 1993–1999) pozbyly platnosti 31. března 2009. Bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč vydané od 1. dubna 2007 do 31. srpna 2009 (vzor 1999–2007) pozbyly platnosti 31. srpna 2017. Bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč vydané od 1. září 2009 (vzor 2009) jsou v oběhu a jsou platným platebním prostředkem. Pokud máte bankovky, o kterých si nejste jisti, zda jsou platné, obraťte se na jakoukoli banku nebo na Českou národní banku. Výměna neplatných bankovek za platné je možná bez časového omezení a bez poplatku v České národní bance. Upozorňujeme, že obchodníci nejsou povinni přijímat bankovky s vysokou nominální hodnotou, jako je 5000 Kč.

platnost 5000 bankovek

Co s bankovkami po lhůtě

Bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč vydané Českou národní bankou po roce 2004 zůstávají i nadále platné a jejich hodnota se nemění. Není tedy nutné je měnit za nové bankovky. Tyto bankovky můžete bez omezení používat k platbám za zboží a služby nebo k ukládání na bankovní účet. Obchodníci jsou povinni je přijímat stejně jako jakékoli jiné platné bankovky. Informace o případném ukončení platnosti bankovek s nominální hodnotou 5000 Kč by Česká národní banka oznámila s dostatečným předstihem. Veřejnost by byla o takové změně informována prostřednictvím médií a dalších komunikačních kanálů. Do té doby se nemusíte obávat a bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč můžete bez obav používat.

Nové bankovky v oběhu

Bankovky v hodnotě 5000 Kč jsou stále platným platebním prostředkem v České republice. Není tedy třeba se obávat jejich přijetí při platbách v obchodech či restauracích. Tyto bankovky si i nadále zachovávají svou plnou hodnotu a Česká národní banka nestanovila žádný termín, dokdy by měly být staženy z oběhu.

Je však pravdou, že se s nimi v běžném platebním styku setkáváme méně často než s bankovkami o nižších nominálních hodnotách. Důvodem je jejich vysoká hodnota, která je činí méně praktickými pro každodenní drobné nákupy. Obchodníci je také nemusí běžně přijímat z důvodu menšího objemu hotovostních plateb v takové výši.

Přestože se bankovky s motivem Tomáše Garrigue Masaryka v oběhu vyskytují méně, jejich platnost je nezpochybnitelná.

Bezpečnostní prvky

Bankovka 5000 Kč je platným platebním prostředkem v České republice. Její platnost není nijak časově omezena. To znamená, že i starší bankovky s motivem Tomáše Garrigue Masaryka a s motivem Boženy Němcové jsou stále platné a můžete s nimi běžně platit.

platnost 5000 bankovek

Bezpečnostní prvky na bankovkách slouží k ochraně před paděláním. Na bankovce 5000 Kč naleznete hned několik z nich. Vodoznak s portrétem Boženy Němcové uvidíte, když bankovku prosvítíte proti světlu. Okénkový proužek s opakujícím se textem "5000 Kč" mění při pohybu barvu z fialové na olivově zelenou. Skrytý obrazec s číslem 5000 se zobrazí, když bankovku pozorujete pod ostrým úhlem. Reliéfní tisk, který je patrný na portrétu Boženy Němcové, textu "Česká národní banka" a dalších částech bankovky, je hmatově rozpoznatelný. Mikrotext s nápisem "ČNB 5000" je viditelný pouze pod lupou. UV ochranné prvky se zobrazí pod UV lampou.

Pamatujte, že padělání bankovek je trestný čin. Pokud máte pochybnosti o pravosti bankovky, obraťte se na banku nebo policii.

Tipy pro rozpoznání

Platnost pětitisícovek je častým tématem diskuzí a mnoho lidí si není jistých, jak poznat, zda je jejich bankovka stále platná. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak pravost a platnost vaší pětitisícovky ověřit. Prvním krokem je kontrola ochranných prvků. Každá bankovka obsahuje vodoznak, ochranný proužek a skrytý obrazec, které jsou viditelné proti světlu. Dále zkontrolujte hologram a opticky proměnlivý prvek, které mění barvu a vzhled v závislosti na úhlu pohledu. Důležitá je i celková kvalita bankovky – papír by měl být pevný a odolný, tisk kvalitní a bez rozmazání. Pokud si stále nejste jistí, můžete se obrátit na svou banku nebo Českou národní banku, kde vám s ověřením platnosti rádi pomohou. Pamatujte, že padělané bankovky jsou stále v oběhu a obezřetnost se vyplatí.

Ochrana před padělky

Padělání bankovek je bohužel realitou a pětitisícové bankovky nejsou výjimkou. Pro ochranu před padělky zavedla Česká národní banka řadu bezpečnostních prvků. Tyto prvky jsou snadno ověřitelné a pomohou vám rozpoznat pravou bankovku od falešné. Mezi základní ochranné prvky patří vodoznak, okénkový proužek a skrytý obrazec. Vodoznak uvidíte, když podržíte bankovku proti světlu. Okénkový proužek je viditelný z obou stran bankovky a při pohledu proti světlu se jeho části spojí do souvislého pruhu. Skrytý obrazec se zobrazí na rubové straně bankovky při jejím naklonění ke zdroji světla. Kromě těchto základních prvků existují i další, sofistikovanější ochranné prvky, které jsou určeny pro odbornou veřejnost a bankovní domy. Informace o platnosti bankovek v hodnotě 5000 Kč a o tom, jak rozpoznat padělky, najdete na webových stránkách České národní banky. V případě pochybností o pravosti bankovky se obraťte na libovolnou banku nebo na Policii České republiky.

platnost 5000 bankovek