Rozzařte si psaní: Tipy jak zvýšit jas na klávesnici

Jak Zvýšit Jas Na Klávesnici

Typy podsvícení klávesnice

Existuje několik typů podsvícení klávesnice, přičemž každý z nich nabízí odlišné vlastnosti a možnosti nastavení jasu.

Nejjednodušším typem je jednozónové podsvícení, které obvykle svítí pouze bílou barvou a nabízí jen několik málo úrovní jasu. Umožňuje zapnutí a vypnutí podsvícení a někdy i nastavení jeho intenzity.

Pokročilejší variantou je vícezónové podsvícení. To umožňuje nastavit různé barvy a intenzitu světla pro různé části klávesnice.

Nejpokročilejší klávesnice pak disponují individuálním podsvícením pro každou klávesu zvlášť. To umožňuje vytvářet působivé světelné efekty a přizpůsobit si podsvícení klávesnice dle libosti.

Způsob, jakým se ovládá jas podsvícení, se liší v závislosti na typu klávesnice a výrobci. U některých klávesnic se jas ovládá pomocí speciálních kláves nebo jejich kombinací s funkční klávesou (Fn). Jiné klávesnice mohou mít k dispozici samostatný software, který umožňuje detailní nastavení podsvícení, včetně jeho intenzity, barevných efektů a synchronizace s hudbou nebo hrami.

Před pokusem o změnu jasu podsvícení klávesnice je vždy vhodné prostudovat si uživatelskou příručku k vašemu notebooku nebo klávesnici.

Ovládání jasu klávesnice

Ovládání jasu klávesnice je super věc, zvlášť když pracujete po večerech nebo v noci. Nejenže to šetří vaše oči, ale taky to může vypadat fakt cool. Jak na to? Záleží na typu klávesnice a vašem počítači.

U některých klávesnic najdete speciální tlačítka s ikonou sluníčka nebo žárovky. Stisknutím tlačítka s ikonou sluníčka a šipkou nahoru jas zvýšíte, šipkou dolů ho snížíte. U jiných klávesnic musíte podržet klávesu "Fn" a zároveň mačkat tlačítko s ikonou sluníčka.

Pokud vaše klávesnice nemá speciální tlačítka pro ovládání jasu, nezoufejte! Možná to půjde nastavit v operačním systému. Ve Windows zkuste kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu baterie vpravo dole na obrazovce a vybrat "Nastavení napájení a režimu spánku". Tam hledejte možnost "Jas displeje" a zkontrolujte, jestli se tam nenachází i nastavení jasu klávesnice.

U Macu klikněte na ikonu Apple v levém horním rohu obrazovky a vyberte "Předvolby systému". Poté klikněte na "Klávesnice" a hledejte možnost "Jas klávesnice".

Pokud ani to nepomůže, zkontrolujte manuál k vaší klávesnici nebo webové stránky výrobce. Tam byste měli najít podrobné instrukce, jak jas klávesnice nastavit.

Funkční klávesy a kombinace

Klávesnice s podsvícením jsou super, že jo? Hlavně v noci nebo v tmavém prostředí se s nima pracuje jedna báseň. Co ale dělat, když vám jas podsvícení nevyhovuje? Nezoufejte, většina notebooků a i některé externí klávesnice umožňuje jas upravit. A jak na to? Zkuste se podívat po funkčních klávesách! Obvykle najdete ikonku, která připomíná sluníčko nebo prostě jen klávesnici s úrovní jasu. Zmáčkněte klávesu Fn a zároveň s ní zmáčkněte klávesu s touto ikonkou. Většinou to bývá klávesa F1 až F12. Pokud máte štěstí, jas se vám hned upraví. Pokud ne, nezoufejte! Možná budete muset proklikat pár úrovní jasu, než najdete tu pravou. A co když ani to nepomůže? V tom případě se mrkněte do nastavení vašeho operačního systému. V sekci s klávesnicí nebo zařízeními byste měli najít možnost úpravy jasu podsvícení. Ať už je to jakkoli, věřím, že s trochou snahy najdete tu správnou kombinaci kláves nebo nastavení a budete si moct užívat perfektně nasvícenou klávesnici.

Nastavení operačního systému

Váš operační systém vám může nabízet různé možnosti, jak si přizpůsobit jas podsvícení klávesnice. Nezáleží na tom, jestli používáte Windows, macOS nebo Chromebook, nastavení jasu klávesnice obvykle najdete v sekci s nastavením displeje nebo energie.

V systému Windows hledejte ikonu baterie v pravém dolním rohu obrazovky. Kliknutím na ni zobrazíte možnosti napájení a posuvník pro nastavení jasu. Na Macu najdete nastavení klávesnice v System Preferences (Předvolby systému) v sekci Keyboard (Klávesnice). Chromebooky obvykle regulují jas klávesnice automaticky v závislosti na okolním světle, ale můžete si nastavit vlastní úroveň jasu v sekci s nastavením zařízení.

Pokud váš notebook nemá vyhrazené klávesy pro nastavení jasu klávesnice, zkontrolujte klávesu Fn a hledejte na klávesách F1-F12 symboly pro regulaci jasu. Stisknutím kombinace klávesy Fn a klávesy s tímto symbolem byste měli být schopni upravit jas podsvícení.

Pamatujte, že jasnější podsvícení spotřebovává více energie, což může zkrátit výdrž baterie vašeho notebooku. Pokud tedy potřebujete šetřit baterii, zkuste snížit jas klávesnice nebo ji úplně vypnout.

Výrobní software a ovladače

Vliv jasu na baterii

Jas klávesnice má přímý vliv na výdrž baterie vašeho zařízení. Čím vyšší jas, tím více energie klávesnice spotřebuje. To platí zejména u zařízení s podsvícením klávesnice, které je energeticky náročnější než běžné klávesnice. Pokud chcete prodloužit výdrž baterie, je vhodné jas klávesnice snížit.

Existuje několik způsobů, jak upravit jas klávesnice. Většina notebooků má speciální klávesy s ikonami pro regulaci jasu. Obvykle je najdete v horní řadě klávesnice. Pokud váš notebook nemá tyto klávesy, můžete jas upravit v nastavení operačního systému.

V systému Windows můžete jas klávesnice upravit v nastavení napájení. V systému macOS najdete nastavení klávesnice v systémových předvolbách.

Pokud používáte externí klávesnici, je možné, že má vlastní ovládání jasu. Podívejte se do návodu k obsluze klávesnice, kde najdete informace o nastavení jasu.

Snížení jasu klávesnice je jednoduchý způsob, jak ušetřit energii baterie a prodloužit dobu používání vašeho zařízení bez nutnosti nabíjení.

Alternativní řešení pro slabé osvětlení

Pokud vám nevyhovuje ani jedna z výše uvedených možností, nezoufejte! Existuje několik alternativních řešení, jak si poradit se slabým osvětlením klávesnice. Jednou z nich je pořízení externí lampičky, kterou umístíte přímo nad klávesnici. Na trhu je k dispozici široká škála lampiček, od jednoduchých LED pásků až po sofistikovanější modely s nastavitelnou intenzitou a barvou světla. Další možností je použití softwaru pro úpravu jasu obrazovky. Některé programy umožňují nastavit jas obrazovky tak, aby se automaticky přizpůsoboval okolnímu osvětlení. Tím se sice přímo nezvýší jas klávesnice, ale zlepší se celková viditelnost v tmavém prostředí. A konečně, nezapomínejte na to nejjednodušší řešení – zkuste pracovat v lépe osvětlené místnosti. Přirozené světlo je pro oči to nejlepší a navíc vám pomůže šetřit energii.

Čištění klávesnice pro lepší viditelnost

Než se pustíte do nastavování jasu, ujistěte se, že klávesnice je čistá. Prach a nečistoty můžou blokovat světlo a zhoršovat viditelnost, obzvlášť u podsvícených klávesnic. Použijte stlačený vzduch k vyfoukání nečistot mezi klávesami. Jemný hadřík z mikrovlákna a trochu isopropylalkoholu vám pomůžou zbavit se mastnoty a šmouh na povrchu kláves. Po vyčištění zkontrolujte, zda se jas zlepšil. Pokud ne, může být problém v nastavení jasu.