Technologie: Instalace Win 11 bez internetu – žádný problém!

Instalace Win 11 Bez Internetu

USB flash disk

USB flash disk je nepostradatelným nástrojem pro instalaci Windows 11 bez připojení k internetu. Než se do toho pustíte, je potřeba si připravit USB flash disk s dostatečnou kapacitou, minimálně 8 GB. Dále budete potřebovat ISO soubor s instalačními soubory Windows 11. Ten si můžete stáhnout z oficiálních stránek Microsoftu pomocí nástroje Media Creation Tool. Po stažení ISO souboru je potřeba ho správně "nahrát" na K tomu můžete využít celou řadu bezplatných programů, jako je Rufus nebo balenaEtcher. Tyto programy se snadno ovládají a provedou vás celým procesem krok za krokem. Po vytvoření instalačního USB flash disku je potřeba v BIOSu vašeho počítače nastavit bootování z USB. To se obvykle dělá stisknutím klávesy F2, F12 nebo Delete během spouštění počítače. Po změně nastavení BIOSu uložte změny a restartujte počítač. Nyní by se měl počítač spustit z instalačního USB flash disku a vy můžete zahájit instalaci Windows 11.

Rufus nástroj

Rufus je populární a bezplatný nástroj, který se používá k formátování a vytváření bootovatelných USB flash disků. Je obzvlášť užitečný, pokud potřebujete nainstalovat Windows 11 bez připojení k internetu. S Rufusem si můžete vytvořit instalační médium Windows 11 na USB disku z ISO souboru, který si stáhnete na jiném počítači s připojením k internetu.

Používání Rufusu je poměrně jednoduché. Stáhněte si Rufus z oficiálních stránek a spusťte ho. Vložte USB disk do počítače. V Rufusu vyberte váš USB disk v poli "Zařízení". Poté klikněte na tlačítko "VYBRAT" a vyhledejte stažený ISO soubor s Windows 11. Většinu nastavení v Rufusu nemusíte měnit, ale ujistěte se, že je v poli "Schéma oddílu" vybráno "GPT" a v poli "Cílový systém" je "UEFI (ne CSM)". Poté klikněte na tlačítko "START" a potvrďte formátování disku. Rufus vytvoří bootovatelný USB disk s Windows 11.

Po dokončení procesu můžete USB disk použít k instalaci Windows 11 na počítači bez připojení k internetu. Stačí z počítače bootovat z USB disku a řídit se pokyny na obrazovce. Rufus je tak skvělým pomocníkem pro instalaci Windows 11 offline.

ISO soubor Windows 11

ISO soubor je archiv, který obsahuje kompletní obraz disku, v tomto případě Windows 11. To znamená, že v sobě ukrývá vše potřebné k instalaci operačního systému – instalační soubory, ovladače a další komponenty. Pro instalaci Windows 11 bez připojení k internetu je ISO soubor klíčový. Stáhněte si ho do počítače z oficiálních stránek Microsoftu. Vyberte si verzi, která odpovídá vaší licenci (Home, Pro) a jazykovou mutaci (čeština). Po stažení ISO souboru ho budete muset "vypálit" na DVD nebo vytvořit bootovací USB flash disk. K tomu budete potřebovat program, jako je Rufus. Po vytvoření instalačního média stačí počítač restartovat a spustit ho z tohoto média. Následně už jen stačí postupovat podle pokynů na obrazovce a dokončit instalaci Windows 11. Nezapomeňte, že k aktivaci Windows 11 budete potřebovat platný produktový klíč.

Vytvoření bootovacího USB

Pro instalaci Windows 11 bez připojení k internetu budete potřebovat bootovací USB flash disk. Ten si můžete vytvořit na jiném počítači s připojením k internetu. Budete potřebovat USB flash disk s kapacitou alespoň 8 GB a nástroj pro stažení obrazu disku Windows 11. Doporučujeme použít nástroj Media Creation Tool od Microsoftu, který si můžete stáhnout z oficiálních stránek. Po stažení nástroje jej spusťte a postupujte podle pokynů na obrazovce. V průběhu procesu budete vyzváni k výběru jazyka, edice Windows 11 a typu média. Zvolte USB flash disk a vyberte váš USB disk ze seznamu. Poté se spustí stahování a vytvoření bootovacího USB disku. Tento proces může trvat i několik desítek minut v závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení. Po dokončení procesu budete mít k dispozici bootovací USB disk s Windows 11, který můžete použít k instalaci operačního systému na počítači bez připojení k internetu.

BIOS nastavení

Pro instalaci Windows 11 bez připojení k internetu je nezbytné upravit nastavení BIOSu tak, aby počítač bootoval z instalačního média (například USB flash disku). Nejdříve je potřeba restartovat počítač a během spouštění opakovaně mačkat klávesu, která vám umožní vstoupit do BIOSu. Klávesa se liší podle výrobce počítače, obvykle se jedná o klávesy F2, F10, Del nebo Esc. V rozhraní BIOSu je nutné najít sekci Boot (Spuštění) a nastavit prioritu bootování tak, aby byl na prvním místě USB disk s instalací Windows 11. Po uložení změn v BIOSu (obvykle klávesou F10) se počítač restartuje a spustí se z instalačního média, což vám umožní provést instalaci Windows 11 i bez připojení k internetu. Je důležité si uvědomit, že rozhraní BIOSu se může lišit v závislosti na výrobci základní desky. Pokud si nejste jisti, jak postupovat, vyhledejte si návod pro váš konkrétní model počítače na webových stránkách výrobce.

Zavedení z USB disku

Instalace Windows 11 bez připojení k internetu vyžaduje trochu více přípravy, ale je to určitě proveditelné. Jednou z nejjednodušších metod je instalace z USB disku. Nejdříve si budete muset stáhnout ISO soubor s Windows 11 z oficiálních stránek Microsoftu. Dále budete potřebovat prázdný USB disk s kapacitou alespoň 8 GB a nástroj pro vytvoření bootovacího USB disku. Microsoft nabízí vlastní nástroj s názvem Media Creation Tool, který si můžete zdarma stáhnout z jejich webových stránek. Po stažení nástroje ho spusťte a postupujte podle pokynů na obrazovce. Během procesu budete vyzváni k výběru jazyka, edice Windows 11 a typu média, kam chcete systém nainstalovat. V tomto případě zvolte USB disk. Po dokončení procesu budete mít k dispozici bootovací USB disk s Windows 11. Nyní stačí restartovat počítač a spustit systém z USB disku. To obvykle vyžaduje stisknutí klávesy F2, F10, F12 nebo Delete během spouštění počítače. Po spuštění z USB disku se spustí instalační program Windows 11 a vy budete moci postupovat podle pokynů na obrazovce a dokončit instalaci bez připojení k internetu. Nezapomeňte, že budete potřebovat produktový klíč Windows 11, abyste mohli aktivovat systém po instalaci.

Spuštění instalace

Před samotným spuštěním instalace Windows 11 bez připojení k internetu je potřeba se ujistit, že máte vše připravené. Stáhněte si ISO soubor Windows 11 z oficiálního webu Microsoftu pomocí jiného počítače s připojením k internetu. Pro stažení budete potřebovat produktový klíč Windows 11. Dále si připravte USB flash disk s kapacitou alespoň 8 GB. Pomocí nástroje pro tvorbu instalačního média Windows 11 od Microsoftu vytvořte bootovací USB disk s instalačními soubory. Po vytvoření bootovacího USB disku jej připojte k počítači, na který chcete nainstalovat Windows 11. Restartujte počítač a nabootujte z USB disku. V závislosti na nastavení vašeho počítače bude možná nutné změnit pořadí bootování v BIOSu. Po nabootování z USB disku se spustí průvodce instalací Windows 11. Postupujte podle pokynů na obrazovce a vyberte možnost instalace bez připojení k internetu. Během instalace budete vyzváni k zadání produktového klíče Windows 11. Po zadání klíče pokračujte v instalaci podle pokynů na obrazovce.

Offline účet Microsoft

Pro instalaci Windows 11 bez připojení k internetu budete potřebovat offline účet Microsoft. Offline účet, někdy nazývaný také lokální účet, vám umožňuje přihlásit se k počítači a používat ho i bez aktivního připojení k internetu. Je to skvělá volba, pokud si ceníte soukromí nebo pokud instalujete Windows na zařízení, které nebude mít přístup k internetu.

Vytvoření offline účtu Microsoft během instalace Windows 11 je snadné. Během procesu instalace budete vyzváni k zadání e-mailové adresy. Místo toho klikněte na možnost "Nemám internet" nebo "Připojit se později". Následně budete vyzváni k vytvoření lokálního účtu. Zadejte požadované uživatelské jméno a heslo a máte hotovo.

Pamatujte, že offline účet Microsoft má určitá omezení. Nebudete mít přístup k některým funkcím Windows 11, které vyžadují online připojení, jako je Microsoft Store, OneDrive nebo synchronizace nastavení. Pokud se později rozhodnete připojit k internetu, můžete svůj offline účet snadno propojit s účtem Microsoft a získat tak přístup ke všem funkcím.

Výběr jazyka a klávesnice

Při instalaci Windows 11 bez připojení k internetu je důležité správně nastavit jazyk a klávesnici hned na začátku. Po spuštění instalačního média Windows 11 se zobrazí okno pro výběr jazyka a rozložení klávesnice. Zde zvolte "Čeština" jako jazyk instalace a "Česká (QWERTY)" jako rozložení klávesnice. Toto nastavení ovlivní jazyk celého systému, programů a webových stránek. Pokud byste zvolili jiný jazyk, instalace Windows 11 by pokračovala v něm a změna by byla složitější. Správné nastavení jazyka a klávesnice je tedy klíčové pro bezproblémovou instalaci a používání Windows 11 bez připojení k internetu.

Instalace ovladačů zařízení

Instalace Windows 11 bez připojení k internetu s sebou nese i nutnost instalace ovladačů zařízení offline. Ovladače řídí hardware vašeho počítače, jako je grafická karta, zvuková karta, síťová karta a další. Bez nich nemusí některé funkce fungovat správně, nebo vůbec.

Před instalací Windows 11 si stáhněte ovladače pro váš počítač z oficiálních stránek výrobce. Obvykle je najdete v sekci "Podpora" nebo "Stažení ovladačů". Uložte si je na USB disk nebo externí pevný disk, abyste k nim měli přístup i po instalaci Windows.

Po instalaci Windows 11 připojte USB disk s ovladači k počítači. Otevřete "Správce zařízení" (vyhledejte ho ve vyhledávání Windows). V seznamu zařízení vyhledejte zařízení s vykřičníkem, což značí chybějící ovladač. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte "Aktualizovat ovladač". V dalším okně zvolte "Vyhledat ovladače v počítači". Následně vyberte umístění, kam jste uložili stažené ovladače a postupujte podle pokynů na obrazovce.

Tento proces opakujte pro všechna zařízení s chybějícími ovladači. Po dokončení instalace ovladačů restartujte počítač.

Aktualizace po instalaci

Po úspěšné instalaci Windows 11 bez připojení k internetu je nezbytné co nejdříve provést aktualizaci systému. I když jste instalovali z aktuálního instalačního média, je možné, že od jeho vytvoření byly vydány důležité aktualizace zabezpečení a stability.

Nejjednodušším způsobem, jak aktualizovat Windows 11 bez připojení k internetu, je použít jiný počítač s přístupem k internetu a stáhnout si balíček offline aktualizací. Tyto balíčky jsou k dispozici na oficiálních stránkách společnosti Microsoft. Po stažení balíčku ho přeneste na instalační médium (například USB flash disk) a spusťte ho na počítači s Windows 11.

Po připojení k internetu se systém Windows 11 automaticky pokusí vyhledat a stáhnout dostupné aktualizace. Tento proces může trvat delší dobu v závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení a počtu dostupných aktualizací.

Pravidelné aktualizace jsou klíčové pro udržení bezpečnosti a stability vašeho počítače. Proto doporučujeme nastavit automatické aktualizace v Nastavení systému Windows.

Offline antivirový program

Při instalaci Windows 11 bez připojení k internetu je klíčové zajistit ochranu vašeho počítače. Offline antivirový program se stává vaším nejlepším přítelem, protože chrání váš systém ještě před připojením k internetu a vystavením se potenciálním hrozbám. Existuje několik možností, jak offline antivirovou ochranu zajistit.

Jednou z nich je stažení instalačního souboru antivirového programu na jiném zařízení s připojením k internetu a jeho následné přenesení na instalační médium Windows 11, například USB flash disk. Po spuštění instalace Windows 11 můžete antivirový program nainstalovat z tohoto média.

Další možností je použití bootovacího antivirového nástroje, který je často dostupný zdarma ke stažení. Tento nástroj se obvykle spouští z USB disku nebo DVD a umožňuje provést hloubkovou kontrolu vašeho počítače ještě před instalací operačního systému.

Ať už zvolíte jakoukoli možnost, offline antivirový program je nezbytnou součástí instalace Windows 11 bez připojení k internetu. Poskytne vám klid na duši a zajistí, že váš nový operační systém bude od samého začátku chráněn před malwarem a dalšími hrozbami.