Vitamín D je pro člověka určitým spasitelem a ochráncem

Vitamíny jsou obecně prospěšné pro lidské zdraví. O tom není třeba přesvědčovat snad nikoho. Vědět byste ovšem měli o účincích jednoho z hodně důležitých vitamínů. Je to vitamín D, který má na lidský organismus zásadní vliv. Pokud ho máte v těle nedostatek, mohou se dostavit nejrůznější symptomy.

  • Zdroje vitamínu D.
  • Nedostatek vitamínu D.
  • Blahodárné účinky vitamínu D.

Získejte potřebný vitamín D

Nejprve bychom se měli zaměřit na to, odkud vlastně můžete tento vitamín čerpat. Tím nejlevnějším a pravděpodobně nejdostupnějším zdrojem je sluneční záření. Kromě slunce si samozřejmě můžete dopřávat vitamín D v potravinách. V tabulce prezentované níže Vám přinášíme několik tipů na dobré pochutiny. Zároveň Vám prozradíme, kolik vitamínu D získáte ze 100 gramů takového jídla.

PotravinaMnožství vitamínu D
Losos526 IU
Sardinky193 IU
Žloutek218 IU
Olej z tresčích jater10 000 IU
Kolik vitamínu D je ve vybraných potravinách?

Pokud zrovna neholdujete některých pokrmům s velkým obsahem tohoto vitamínu, můžete se spolehnout na všelijaké doplňky stravy.

Problémy s nedostatkem vitamínu D

Když do svého těla nebudete pravidelně dostávat tento důležitý vitamín, hrozí Vám pochopitelně problémy. A mohou nabývat nejrůznějších podob. Při minimálním množství vitamínu D v těle se může dostavit například nevolnost, porucha spánku, ale také nálady. Slábnout Vám budou nejenom kosti, ale i svaly. Snížíte obranyschopnost svého těla, vystavujete se zvýšenému riziku infekce a tím pádem můžete být častěji nemocní. U někoho se dokonce může projevovat ztráta chuti.

Vitamín D má léčivé účinky

Abyste získali motivaci vedoucí k příjmu vitamínu D, přinášíme Vám přehled pozitivních účinků. Mezi ně patří například stimulace imunity. Důležité jsou i protizánětlivé účinky, stimulace testosteronu a přínosná prevence proti osteoporóze. Když budete pravidelně konzumovat vitamín D, pak se kladně postará i o Vaše zuby, to znamená, že zabraňuje zubnímu kazu. Dopřávat byste si měli vhodnou dávku vitamínu D2, ale také vitamínu D3. Jak už jsme uvedli výše, obojí je dostupné v mnoha formách.