České vynálezy, za které se rozhodně nemusíme stydět

Česká republika, potažmo čeští vynálezci patří k celosvětově uznávaným a známým. Sice nestavíme největší letadla světa, ale přinesli jsme ostatním jiné praktické výdobytky. V dnešním článku se zaměříme na české vynálezy. Těch je více než dost.

  • Kamenotisk
  • Parní vůz
  • Světlotisk
  • Lodní šroub

Známé české vynálezy pod drobnohledem

Začít můžeme představením jednoho z nejznámějších vynálezců, kterým je Prokop Diviš. Ten žil v letech 1698 až 1765 a jeho životním dílem se stal bleskosvod. Podobných vynálezců pocházejících z naší země je však více než dost. O tom se ostatně můžete přesvědčit v níže uvedené tabulce.

VynálezceVynález
Leopold SvitákAutomobilový vynálezce
Bratranci VeverkovéVynálezci ruchadla
Mach ErnstMachovo číslo
František KřižíkVynálezce obloukové lampy
České vynálezy, které stojí určitě za zmínku.

Mezi ostatní české vynálezy patří také lodní šroub a buzola. Obojí má na svědomí Josef Ressel, který žil v letech 1841 až 1926.

Čeští vynálezci napříč všemi obory

Pojďme se ale zaměřit na další technické vymoženosti, za nimiž stojí čeští vynálezci. Teď nemáme na mysli elektromobilitu a jiné moderní výdobytky. Zacílíme na historii, kde se Češi opravdu předvedli. Dokazuje to například Alois Senefelder žijící v letech 1771 až 1834. Byl to právě on, kdo vynalezl kamenotisk. Konstruktérem prvního parního vozu a potažmo člunu na našem území byl Josef Božek žijící v letech 1782 až 1835. Zapomínat bychom neměli ani na zákony dědičnosti od Johanna Gregora Mendela.

Ostatní české vynálezy

Kreativita a vynalézavost je nám zcela vlastní, a to platí již dlouhá léta. Takový Jakub Husník například vynalezl světlotisk a postaral se také o zdokonalení šicích strojů. Pokud zabrousíme do oblasti zdravotnictví, nelze opomenout na Jana Janského, který žil v letech 1873 až 1921. Právě tento člověk se postaral o objevení krevních skupin. Takový Karel Schinzel zase zavedl barevnou fotografii. A Otto Wichterle? Jeho jméno je pochopitelně spojováno s kontaktními čočkami. Za české vynálezy se zkrátka nemusíme v žádném případě stydět.