Kreditní karta je praktický pomocník – Naučte se ji používat

Pokud se rozhodnete čerpat peníze nad rámec svých úspor na bankovním účtu, nemusíte k tomu používat pouze známý kontokorent. Existuje i jeho propracovanější a mobilní verze, kterou představuje kreditní karta. Platební prostředek lišící se od debetní karty v jedné podstatné věci. Nedostanete ji automaticky ke svému bankovnímu účtu a čerpáte peníze banky, nikoliv svoje.

Jak funguje kreditní karta?

Kreditní karty fungují velice snadno. Na první pohled stejně, jako ty debetní. Upotřebíte je primárně k bezhotovostním platbám v obchodě. Čerpané peníze pak můžete splatit v odlišně dlouhém bezúročném období. Pokud to stihnete, neplatíte žádný úrok. To je jeden z největších kladů kreditních karet. O jejich podobě se dočtete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Bezúročné období45 až 55 dní
Poplatek za vedení0 Kč až 500 Kč měsíčně
Úroková sazbaPrůměrně 20 %
VydáníObvykle zdarma
Jak může vypadat kreditní karta a její parametry?

Podmínky, ceny a úrokové sazby se liší podle toho, jaký typ kreditní karty si zvolíte. Ať už to bude jakýkoliv produkt, měl by vždy korespondovat s Vašimi návyky a rodinným rozpočtem.

Výhody a nevýhody kreditní karty

Kreditní karta pochopitelně nabízí řadu dalších kladů. Kromě toho, že máte peníze ihned k dispozici a můžete čerpat bezúročné období je to například spousta slev a benefitů u vybraných prodejců. Při takovém nákupu můžete získat dokonce peníze nazpět. Úvěrový produkt lze navíc čerpat opakovaně. Vybrat si lze mezi jednorázovým a postupným splácením dlužné částky. Vhod mohou přijít i přidružená pojištění.

Mezi nevýhody kreditních karet lze zařadit nutnost patřičně vysokého příjmu, abyste dosáhli na požadovaný úvěrový rámec. Pokud prošvihnete bezúročné období, půjčka tohoto typu se díky vysoké úrokové sazbě poměrně dost prodraží. Zároveň počítejte s tím, že kreditní karta slouží pro bezhotovostní platby. Rozhodně ji nepoužívejte při výběru hotovosti z bankomatu, ať už to bude v Česku nebo v zahraničí. Takový krok je totiž spojen s vysokými poplatky a úkon by se Vám dost prodražil.