NASA je v dobývání vesmíru naprostou špičkou v oboru

Když se řekne vesmír, můžete si vybavit hned několik věcí. Jednou z nich jsou například umělé družice. Většinu z Vás ovšem na prvním místě napadne zkratka NASA. A není se čemu divit. Vždyť jde o Národní úřad pro letectví a vesmír, který je v posledních letech hodně omílaným tématem. Pojďme se společně podívat na to, proč tomu tak je.

  • Agentura federální vlády USA.
  • Anglicky National Aeronautics and Space Administration.
  • Civilní kosmický program.

Vznik a počátky NASA

Ještě, než vznikla tato agentura, fungovala ve Spojených státech amerických jiná, avšak podobně zaměřená organizace. Ta nesla označení Národní poradní výbor pro letectví známý jako NACA. Jeho fungování započalo v roce 1915. Teprve až o mnoho let později přišla NASA, o čemž se můžete více dočíst v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Vznik29. července 1958
SídloWashington, D. C.
MottoFor the Benefit of All
Počet zaměstnancůPřes 17 300
Základní informace o organizaci zvané NASA.

Národní úřad pro letectví a vesmír se pyšní také svým nejznámějším zařízením, které je označováno jako Kennedyho vesmírné středisko. To se nachází na Floridě a je prezentováno pod zkratkou KSC.

Úspěšné vesmírné programy

Pokud jde o vesmírné programy Národního úřadu pro letectví a vesmír, tím neznámějším je bezpochyby projekt Apollo 11. Kosmický program, při němž člověk stanul poprvé na povrchu Měsíce. Podobných pilotovaných projektů je však více než dost. Jmenovat lze kupříkladu program Mercury, Skylab, Gemini nebo raketoplány Space Shuttle. Opomínat bychom neměli ani na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, která je už několik let stále okupována střídajícími se posádkami astronautů.

Vedle těch pilotovaných pochopitelně existují i ty nepilotované programy NASA. Ty se zaměřují na různé části vesmíru. V případě Měsíce je to Pionerr, Lunar Prospector, Clementine a Ranger. U Venuše lze zmínit Mariner a Magellan. Co se týče Marsu k těm známějším patří Viking, Phoenix, MAVEN, Mars Global Surveyor a jedním z posledních je Perseverance.