Nobelova cena za fyziku – Výběr toho nejlepšího

V jednom z našich předešlých článků jsme se zaměřili na mimozemské úkazy často označované jako UFO. Tentokrát cílíme na něco více reálného a skutečného. Seznámíme Vás s těmi největšími fyziky světa. Naším cílem se stane Nobelova cena za fyziku. Tu udělují řadu let. Zároveň souvisí s těmi nejlepšími vynálezy světa.

Nobelova cena za fyziku a její historie

Jako vždy nahlédneme nejprve do minulosti. Jedna z nejvýznamnějších Nobelových cen se uděluje už od roku 1901. Předávání probíhá za významný vědecký výzkum a vynálezy. Podle názvu souvisí s fyzikou jako takovou. Na svědomí ji má Královská švédská akademie věd. Ocenění se udílí v podstatě každý rok. Až na několik výjimek – 1916, 1931, 1934, 1940, 1941 a 1942.

Vše, co byste měli vědět…

Nejprve zmíníme důležitou věc. Pak se vrhneme na další české vynálezy a vynálezce. Nobelova cena za fyziku se obvykle udílí pouze jedinkrát v roce. Ve výjimečných případech se udílí maximálně třem lidem najednou. Více nikoliv. O důležitých věcech souvisejících s tímto tématem se více dočtete v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Kdo získal první Nobelovu cenu za fyziku?

Byl to Wilhelm Conrad Röntgen za objev záření, které po něm bylo v budoucnosti pojmenováno.

Kdy získal Nobelovu cenu Albert Einstein?

Tohoto světově proslulého fyzika zná bezpochyby každý. Za příspěvky k teoretické fyzice získal toto ocenění v roce 1921.

Kolik bylo uděleno Nobelových cen za fyziku?

Další z poměrně zajímavých údajů, který Vám prozradíme. A to v souvislosti s lety 1901 až 2020. Celkem bylo předáno 114 Nobelových cen tohoto typu.

Získal někdo více Nobelových cen najednou?

Ano, Nobelova cena za fyziku byla jedné osobě udělena rovnou 47krát. V rámci statistik lze zmínit i 32 cen pro dvě osoby a 35 cen předaných třem osobám.

Jaká jsou další slavná jména spojená s Nobelovými cenami za fyziku?

Jsou to například Gabriel Lippmann, Max von Laue, Johanes Stark, Max Born, Klaus von Klitzing, Georges Charpak a ostatní.