Poplatky u půjček si pohlídejte do nejmenšího detailu

Když se rozhodnete využít jakýkoliv typ půjčky, ať už to bude kontokorent, spotřebitelský úvěr nebo krátkodobá nebankovní půjčka, vždy si pohlídejte jednu podstatnou věc. Jsou to poplatky u půjček, kterým se mnohdy nelze vyhnout a mohou výsledný úvěr celkem nemile prodražit. V následujících řádcích se dozvíte, na jaké sankční platby si dát pozor.

Půjčka se skládá ze dvou částí

V první řadě je zapotřebí prozradit, že jakákoliv půjčka je tvořena dvěma složkami, které budete hradit navíc. Tou první, jíž asi většina přikládá větší váhu jsou úroky. V tomto případě si pohlídejte roční procentuální sazbu nákladů označovanou zkratkou RPSN. Tou druhou jsou pak poplatky. Jejich množství a výši není radno podceňovat, protože v případě nevýhodných půjček mohou dosahovat mnoha procent.

Poplatky u půjček pod drobnohledem

Zaměřme se ale nyní na samotné poplatky u půjček. Ve své podstatě jde o činnosti nebo chcete-li služby spojené s platbou a týkající se konkrétního úvěrového produktu. S těmi nejčastějšími z nich Vás seznámíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké jsou nejčastější poplatky u půjček?

Jedním z hodně používaných je poplatek za uzavření smlouvy, respektive za vyřízení žádosti. S ním může být spjat i poplatek související s výplatou peněz, ať už v hotovosti nebo bezhotovostně.

Platí se také nějaké pravidelné poplatky?

Ano, mohou to být například poplatky související s vedením úvěrového účtu. Výjimkou nejsou ani poplatky za posílání papírových výpisů.

Jaké poplatky souvisí například s hypotékami?

V tomto segmentu se můžete setkat s poplatkem za ocenění nemovitosti, kterou budete ručit. Pokud je vyžadován ručitel, lze zaplatit i za jeho prověření. Jedná se totiž o určitou službu navíc.

Platí se za pojištění schopnosti splácet?

Ano, poplatky za pojištění jsou ve všech směrech vyžadovány. Jde o příplatkovou nadstandardní službu k úvěru. Obvykle je to určité procento z vypůjčené částky.

Jaké existují další poplatky u půjček?

Narazit můžete také na poplatky za mimořádné splátky nebo předčasné uhrazení celé dlužné částky.