Potřebujete lékařskou radu? Víme, kam volat!
Linka první pomoci 155
Záchranná linka 155 slouží k přivolání zdravotnické záchranné služby v České republice. Volání na tísňovou linku 155 je bezplatné a dostupné z pevných linek i mobilních telefonů. Operátoři jsou zkušení zdravotníci, kteří vám poskytnou první pomoc po telefonu a vyšlou k vám sanitku.
Při volání na linku 155 mluvte jasně a srozumitelně. Uveďte své jméno, přesnou adresu a popište co nejpodrobněji zdravotní potíže. Operátor se vás bude ptát na důležité informace, proto se snažte zachovat klid a odpovídejte na jeho otázky.
Zdravotnická záchranná služba
Zdravotnická záchranná služba (ZZS) je systém poskytující neodkladnou přednemocniční péči v České republice. Její hlavní úlohou je poskytovat rychlou a efektivní lékařskou pomoc v život ohrožujících stavech a při úrazech. ZZS je dostupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a lze se na ni obrátit prostřednictvím tísňové linky 155. Vozový park ZZS zahrnuje sanitky, vozidla rychlé lékařské pomoci a vrtulníky. Posádky tvoří záchranáři, řidiči-záchranáři a lékaři. ZZS úzce spolupracuje s ostatními složkami integrovaného záchranného systému, jako jsou hasiči a policie.
Lékařská služba první pomoci
Lékařská služba první pomoci (LSPP) zajišťuje neodkladnou péči pacientům v případech, kdy není ohrožen jejich život, ale zároveň nelze čekat na běžnou ordinační dobu praktického lékaře. Jde o případy jako je náhlá bolest, horečka, drobné úrazy a podobně. LSPP je dostupná ve večerních hodinách, o víkendech a svátcích. Kontaktovat ji můžete telefonicky na čísle 155. Volající by měl operátorovi sdělit své jméno, přesnou adresu a stručně popsat svůj zdravotní problém. Na základě těchto informací operátor rozhodne o dalším postupu, kterým může být telefonická konzultace s lékařem, návštěva lékaře v ambulanci LSPP nebo výjezd sanitky.
Pohotovostní lékárny
Pohotovostní lékárny slouží k zajištění dostupnosti lékárenské péče i mimo běžnou provozní dobu lékáren. V každé větší obci je alespoň jedna lékárna, která má stanovenou pohotovostní službu. Informace o tom, která lékárna má zrovna pohotovost, najdete na webových stránkách obce, na dveřích lékáren nebo na telefonním čísle 112. V lékárně s pohotovostní službou si můžete vyzvednout léky na akutní potíže, a to i bez receptu, pokud je lékař předepsal v rámci pohotovostní služby. Pohotovostní lékárny jsou nepostradatelnou součástí zdravotního systému a zajišťují dostupnost léků i v naléhavých případech.
Telefonní seznamy a internet
S příchodem internetu a mobilních telefonů ztratily tištěné telefonní seznamy na popularitě. Dříve nepostradatelný zdroj kontaktních informací je dnes spíše sběratelským artiklem. Online telefonní seznamy a vyhledávače kontaktů, jako je Zlaté stránky, Firmy.cz nebo Mapy.cz, nabízejí aktuální a snadno dostupné informace. Navíc umožňují vyhledávání podle jména, adresy, oboru podnikání a dalších kritérií.
Praktický lékař - první volba
Praktický lékař, často nazývaný „obvoďák“, je pro většinu z nás prvním kontaktem při zdravotních potížích. Je to ten, kdo nás zná dlouhodobě, má přehled o naší anamnéze a dokáže posoudit, zda nám stačí předepsat léky, nebo nás odeslat ke specialistovi. Pravidelné prohlídky u praktického lékaře pomáhají včas odhalit závažná onemocnění a přispívají k celkové prevenci. Nepodceňujte proto důležitost návštěvy svého praktika, i když se cítíte zdraví.
Kdy je nutné volat 155?
Volání na tísňovou linku 155 je určeno pro případy ohrožení zdraví nebo života. Jde o situace, kdy je potřeba okamžité lékařské pomoci. Mezi typické důvody volání patří náhlá bolest na hrudi, dušnost, bezvědomí, vážné úrazy, silné krvácení, otravy a alergické reakce. Vždy je důležité zachovat klid a srozumitelně sdělit operátorovi co se stalo, kde se nacházíte a kolik je zraněných. Nikdy nezavěšujte telefon jako první, operátor vám sdělí důležité informace a instrukce. Pamatujte, zneužití tísňové linky je trestné.
Důležité rady pro volání pomoci
Když se ocitnete v situaci, kdy potřebujete pomoc, je klíčové zachovat klid a mluvit jasně a srozumitelně. Uveďte svou polohu co nejpřesněji, popište, co se stalo, a uveďte počet zraněných osob. Pokud je to možné, odpovězte na všechny otázky operátora a řiďte se jeho pokyny. Nezavěšujte, dokud vám to operátor nedovolí. Pamatujte, že v naléhavých situacích může být vaše schopnost komunikovat klíčová pro záchranu vašeho života nebo života někoho jiného.
Publikováno: 10. 06. 2024
Kategorie: Zdraví