Překlenovací úvěr má svoje výhody, ale také nevýhody

V dnešní době je možné financovat bydlení odlišnými způsoby. Hodně populární je úvěr ze stavebního spoření. Ten spojuje dvě věci najednou. Umožní Vám spořit peníze se státní podporou a zároveň čerpat finance na bydlení. Pokud ovšem nedosáhnete na řádný úvěr ze stavebního spoření, nabízí se překlenovací úvěr, o němž si povíme něco více.

Co je to překlenovací úvěr?

Jak už prozrazuje název tohoto produktu, úvěr Vám bude poskytnut na dobu, než splníte podmínky pro naplnění řádného úvěru. Proto označení „překlenovací“. Mnohdy je označován výrazem meziúvěr, s nímž překlenete určité období. V této souvislosti se zmíníme o obecných podmínkách řádného úvěru, k němuž se skrze ten překlenovací musíte dopracovat.

PředmětHodnota
První podmínkaZaložení stavební spoření
Naspořená částka20 % až 40 % z té cílové
Minimální doba spoření2 roky
Možnost akontaceMůže být i nulová
Jaké podmínky má klasický úvěr ze stavebního spoření?

Pokud takové podmínky úvěru ze stavebního spoření nesplňujete, stane se Vaším cílem překlenovací úvěr. V následujících řádcích Vám prozradíme, jaké jsou jeho výhody a nevýhody.

Výhody a nevýhody překlenovacího úvěru

Mezi klady překlenovacího úvěru patří bezpochyby fakt, že nepotřebujete mít naspořenou tak vysokou částku, abyste ho získali. Pokud chcete stavět nebo modernizovat dříve, než dosáhnete na řádný úvěr ze stavebního spoření, je tohle ideální volba. Počítat můžete také s tím, že úroky spjaté s překlenovacím úvěrem si můžete odečíst z daňového přiznání. O tento úvěr lze navíc požádat ihned poté, co si založíte samotné stavební spoření.

Na druhou stranu počítejte s tím, že překlenovací úvěr si vybere svoji daň. A ta spočívá ve vyšší úrokové sazbě. Platit během jeho využívání budete primárně úroky, nikoliv dlužnou jistinu. To Vás jistě donutí k tomu, abyste si naspořili odpovídající částku a přešli z překlenovacího úvěru plynule na řádný úvěr ze stavebního spoření. K nevýhodám patří také to, že meziúvěr nemůžete splatit předčasně. Tohle všechno přichází až s řádným úvěrem.