Hypotéka vs. úvěr ze stavebního spoření – Rozhodněte se

Uvažujete o vlastním bydlení? Chtěli byste si postavit vysněný rodinný dům, koupit lukrativní pozemek, bytovou jednotku nebo investovat do modernizace obydlí? Pak musíte zvolit ty správné druhy půjček, které Vám umožní takové sny proměnit ve skutečnost. V tomto směru se nabízí dvě odlišná řešení. Je to hypotéka a úvěr ze stavebního spoření.

Klasická hypotéka vs. americká

Nejprve se zmíníme o tom, jaké možnosti máte v případě hypotéky. Pokud vsadíte na tu klasickou, obdržíte finance určené pro bydlení. Kdybyste cílili na americkou hypotéku, můžete peníze využít k čemukoliv. Pravdou ovšem zůstává jedna věc. Klasický hypotéční úvěr se pojí s daleko výhodnější úrokovou sazbou. Ručit nemovitostí budete v obou případech.

Úvěr ze stavebního spoření vs. hypotéční úvěr

Pokud jde o úvěr ze stavebního spoření, asi správně tušíte, že před jeho získáním si musíte založit stavební spoření. Jestliže Vás zajímá, jaké výhody a nevýhody má hypotéka vs. úvěr ze stavebního spoření, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké výhody skrývá hypotéka?

V první řadě je to zajímavá a tím pádem nižší úroková sazba. Využít můžete splatnosti na delší dobu, která může dosahovat až třiceti let. Zároveň lze získat relativně vysokou částku.

Jaké výhody má úvěr ze stavebního spoření?

U nižších částek nepotřebujete ručit nemovitostí. Řádný úvěr ze stavebního spoření je možné kdykoliv bezplatně a bez sankcí doplatit.

Jaké jsou nevýhody úvěru ze stavebního spoření?

Musíte si alespoň dva roky spořit a mít naspořenou částku ve výši 20 % až 40 % z cílové sumy. Počítejte také s tím, že výše úrokové sazby je stejná po celou dobu splácení.

Co když na takovou částku nedosáhnu?

V takovém případě můžete využít překlenovací úvěr. Ten je pochopitelně spjat s vyšší úrokovou sazbou. Hradit budete pouze úroky, nikoliv jistinu. A to do doby, než dosáhnete na řádný úvěr ze stavebního spoření.

Má hypotéka nějaké nevýhody?

Připravte se na složitější a zdlouhavější administrativní proces. Také budete muset vždy ručit nemovitostí.