Registr dlužníků – Dejte si pozor, kde se objevíte

Chcete žádat o hypotéku a pořídit si vlastní bydlení? Pak si pohlídejte nejenom svoji bonitu, ale také to, zda se nenacházíte v některém z registrů. Máme na mysli registr dlužníků, který je postrachem všech, kdo chtějí žádat o půjčky libovolného typu. Právě informace zanesené v této databázi mohou vést k zamítnutí žádosti.

Význam slovního spojení „registr dlužníků“

Jedná se o velkou databázi, kde jsou uvedeny fyzické a právnické osoby. Ti, kdo mají dlouhodobější problémy s hrazením svých závazků. Registry dlužníků pak využívají banky a nebankovní společnosti při schvalování úvěrových produktů. Takový údaj se započte do Vašeho hodnotícího čísla a může ve výsledku znehodnotit Vaši bonitu.

Existuje několik databází dlužníků

Pro úplnost bychom měli prozradit, že není pouze jeden registr dlužníků. Existuje jich hned několik, které Vám mohou zhatit plány, ať už chcete refinancovat půjčku nebo si vzít novou. V tabulce prezentované níže Vás seznámíme se všemi, včetně jejich známých zkratek.

RegistrZkratka
Centrální registr úvěrůCRU
Bankovní registr klientských informacíBRKI
Nebankovní registr klientských informacíNRKI
Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů SpotřebitelůmSOLUS
Názvy registrů dlužníků včetně jejich zkratek.

Věřte, že z pohledu žádosti o půjčku se nechcete nacházet v žádném z nich. I když na druhou stranu je třeba prozradit, že existuje i pozitivní registr. Ten naopak obsahuje informace o Vaší bezproblémové splátkové minulosti, což Vám může naopak pomoci.

Registr dlužníků a cesta ven

Je pravdou, že do registru dlužníků se můžete dostat poměrně snadno a rychle. Stačí, když budete v prodlení se splatností svých závazků jen několik dní a Vaše jméno se může objevit v takové databázi. Někdy je podmínkou více závazků, jindy jen dlouhodobá neschopnost splácet. Z takového registru se pak můžete vymanit jen jedinou cestou. Nejprve uhraďte všechny finanční závazky a poté požádejte o výmaz. Některé registry to umožňují po ověření všech potřebných informací, v jiných si bohužel nějaký čas pobudete.