Senzory v mobilech umí v dnešní době naprosté divy

Chytré telefony představují moderní výdobytky současné doby. Není to pochopitelně to samé, jako umělé družice. Výrazným tempem se však posouvají kupředu, což dokazují nejrůznější senzory instalované v nich samotných. Jestliže nemáte povědomí o tom, jaké senzory Váš mobilní telefon využívá a jaké možnosti to přináší, začtěte se do následujících řádků.

Digitální kompas zná bezpochyby každý

Když se zaměříme na ty nejzákladnější senzory, zmínka musí jistě padnout o digitálním kompasu. Právě prostřednictvím něho lze rychleji a přesněji určovat polohu. A to díky tomu, že digitální kompas spolupracuje s Glonass a GPS. Jednoduše dopomáhá stanovit přesnější údaje o Vaší poloze, ať už se nacházíte kdekoliv.

Důležité senzory v mobilním telefonu

Dalším podstatným senzorem je G-senzor. Za tímto označením se ukrývá akcelerometr, který bez sebemenšího problému dokáže změřit náklon mobilního telefonu. Tento počin je realizován ve dvou rovinách. S ostatními senzory Vás podrobněji seznámíme s pomocí následujících otázek a odpovědí.

K čemu slouží senzor okolního světla?

Jak už prozrazuje název tohoto senzoru, dokáže automaticky regulovat jas displeje mobilního telefonu v závislosti na okolním světle. To vede k úspoře energie baterie a zároveň je zajištěno větší pohodlí pro uživatele.

Jak funguje senzor přiblížení?

Jinak označovaný proximity senzor je schopen zaregistrovat, zda máte tvář blízko u telefonu či nikoliv. Díky vypnutí displeje pak minimalizujete nechtěné kliknutí na telefon.

K čemu slouží barometr?

Tento senzor má největší přínos ve spojení s GPS modulem. Slouží k upřesňování nadmořské výšky, takže v rámci určování polohy pak získáte komplexnější údaje.

Co si představit pod zkratkou ANT+?

Jedná se o komunikační protokol. S pomocí něho můžete párovat telefon s ostatními bezdrátovými zařízeními. Dosah je až na deset metrů a je zajištěna bezpečnost samotného přenosu dat.

S jakými senzory se lze u chytrých telefonů ještě setkat?

Jmenovat bychom mohli čtečku otisku prstů, automatické podsvícení klávesnice nebo gyroskopický senzor. Technologie jdou v tomto směru stále kupředu.

Publikováno: 08. 10. 2021

Kategorie: Věda